Intranet ČD Škofja Loka



Up. ime:
Geslo:


ANKETA
VREME
Projekt Osveščanje mladih - Razvoj čebelarskih središč za izobraževanje na Gorenjskem

Čebelarsko društvo Škofja Loka in Razvojna agencija Sora smo v enajstih mesecih izvajanja Leader projekta Osveščanje mladih - Razvoj čebelarskih središč za izobraževanje na Gorenjskem pospešeno izvajali aktivnosti osveščanja otrok in mladih o pomenu čebelarstva za ohranjanje rastlinstva v naravnem lokalnem okolju. 

Projektne aktivnosti smo pričeli junija 2010 s postavitvijo učnega čebelnjaka, ki je namenjen demonstrativnim učnim prikazom čebelarjenja otrokom, mladim in širši javnosti. S postavitvijo učnega čebelnjaka je lokalno okolje pridobilo prostor, kjer se otroci, mladi in širša javnost lahko praktično seznanijo z naravno in kulturno dediščino čebelarstva, ki je pomembna za ohranjanje rastlinstva v naravnem okolju.

Pod vodstvom Marijana Novaka, predsednika društva in Dragice Kalan, tajnice društva, je nastal učni program »Čebelarske delavnice o pomenu čebelarstva«, katerega namen je otrokom in mladim predstaviti pomen čebelarstva. V skladu z učnim programom so spomladi v Čebelarskem središču v Brodeh pilotno potekale delavnice za osnovne šole.

Izvedenih je bilo 5 čebelarskih delavnic. Posamezna delavnica obsega teoretični del in eno praktično delavnico, v obsegu 5 šolskih ur. Delavnice se razlikujejo v praktičnem delu, razvitih je 5 različnih praktičnih delavnic. Pri praktičnih vsebinah se udeleženci na delavnicah seznanijo s poslikavo panjskih končnic, z izdelavo izdelkov iz voska (sveče, obeski, satnice), izdelavo satnikov (zbijanje, žičenje, vstavljanje satnic), spoznajo čebelarsko opremo in se seznanijo, kako se pridobivajo čebelji pridelki (točenje medu). Izdelajo tudi dražgoški kruhek iz vnaprej pripravljenega testa. Informativne vsebine učnega programa pa so: splošni pomen čebel, čebele v davnini in današnjem času, čebelja družina, življenjski prostor čebele, življenje čebelje družine tekom celega leta, čebelji pridelki, čebelje bolezni in škodljivci ter ogroženost čebel od človeškega faktorja.

Tako smo loški čebelarji pripravili 5 različnih delavnic in v februarju ter marcu 2011 so nas v Domu čebelarjev Brode obiskali učenci 5 osnovnih šol, kateri so bili z nami po 5 šolskih ur. Najprej so bili med nami učenci 5.c razreda OŠ Železniki. Skupaj smo preživeli lep petkov dopoldan, v katerem smo poleg teoretičnih vsebin iz čebelarstva, izdelovali in pekli še dražgoške kruhke. Za mentorico smo imeli v naši sredini priznano izdelovalko dražgoških kruhkov ga. Alenko Lotrič, ki je doma prav v Dražgošah.

Drugi so bili med nami učenci osnovne šole iz Selc, s katerimi smo vlivali svečke in izdelke iz čebeljega voska. Prav tako smo si ogledali stari kranjski čebelnjak s panji kranjiči ter novi, sodobni čebelnjak, izdelan prav za potrebne izobraževalnega procesa. 

Učenci osnovne šole iz Reteč so v Brodeh prav tako spoznavali pomen čebelarstva. Pa ne samo to. Poleg tega so se pogumno lotili poslikave panjskih končnic. In ne boste verjeli, prave umetnine so se pokazale izpod rok umnih slikarjev. Ni kaj, že Anton Janša je na Dunaju pred približno dvesto leti poslikaval panjske končnice. Naslednike lahko najdemo tudi med reteškimi otroci.

Sledila sta dva dneva, ko smo v Brodeh gostili učence, ki so se povsem predali čebelarstvu. Poleg že opisanih teoretičnih vsebin, so prvi, to so učenci OŠ Gorenja vas spoznali vso opremo za čebelarjenje, vsak učenec pa se je preizkusil v vseh fazah izdelave satnika, od zbijanja letvic, do vstavitve satnika s satnico v panj. Drugi pa so bili učenci iz Žirov. Slednji so spoznali kakšen je medeni sat, ga postavili na stojalo, sledilo je odkrivanje sata oziroma snemanje voščenih pokrovčkov, vstavljanje sata v točilnico, točenje, precejanje in končno še pakiranje medu v prodajno embalažo. Prav zanima nas, koliko mladih čebelarjev bo v prihodnjih letih v Poljanski dolini. Bogata čebelarska tradicija ter spretne roke Gorenjevaških in Žirovskih učencev nam dajejo slutiti, da bo Poljanska dolina še naprej dežela odličnih čebelarjev. 

Vsakemu od učencev smo podarili zgibanko, izdelano prav v ta namen, kjer lahko vsak od naših obiskovalcev na šestih straneh še vedno odkriva skrivnosti in čudesa čebelarstva.

Projektne aktivnosti pa smo zaključili 18. marca z izvedbo dneva odprtih vrat v čebelarskem središču v Brodeh. Na ta dan so potekale številne aktivnosti, katerih namen je bil predstavitev rezultatov projektnih aktivnosti. Številni obiskovalci so se lahko preizkusili svoje ročne spretnosti na kar 2 delavnicah, in sicer delavnici izdelavi dražgoških kruhkov ter delavnici izdelavi sveč in drugih izdelkov iz voska. Druženje pa smo zaključili s predavanjem dr. Franca Grošlja in Antona Tome z naslovom Apiterapija - koristi čebeljih pridelkov za zdravje človeka.

Loški čebelarji smo spomladi leta 2011 zaključili enega največjih čebelarsko-izobraževalnih projektov v zgodovini Čebelarskega društva Škofja Loka. Pomembno je, da smo čebelarstvo in njegov pomen za človeštvo predstavili mlajšim generacijam in začeli z načrtnim osveščanjem mladih in širše javnosti o pomenu čebelarstva. 

Projekt je sofinanciran iz programa Leader, ki se izvaja na območju LAS loškega pogorja. Projekt se izvaja ob finančni pomoči Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja, nacionalnih sredstev, sredstev Občine Škofja Loka ter lastnih sredstev Čebelarskega društva Škofja Loka.

 

    

  

 

ISKALNIK PO VSEBINI

KOLEDAR DOGODKOV
  Današnji dogodki
 
Datum: 03 May 2024
- Srečanje z novimi člani ČD ob 18.00 uri v DČ Brode.
Maj  
Apr 2024 Maj 2024 Jun 2024
N P T S Č P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Naroči se na dogodke